Słownik
Pojęcia stosowane w opracowaniach oraz prognozach, które mogą nie być zrozumiałe.
Bow echo – linia burz, która na radarze meteorologicznym przyjmuje charakterystyczny kształt łuku, związany z obecnością tylnego prądu powietrznego (ang. RIJ – rear inflow jet). Na krańcach układu da się zauważyć charakterystyczne zawirowania; cyklonalne i zarazem silniejsze po lewej względem kierunku przemieszczania się, oraz antycyklonalne i słabsze, po prawej stronie. Pomiędzy nimi widoczne jest wyraźne wybrzuszenie; część formacji propaguje do przodu i wygina się w łuk. Taka sygnatura może sugerować występowanie bardzo silnych, a nawet niszczących porywów wiatru, choć nie jest to reguła.
Załącznik 1 – bow echo wkracza nad Kujawy – 11 sierpnia 2017, godzina 22:00 CEST. Źr. www.old.radar-opadow.pl
Nowcasting – pojęcie z angielskiego oznacza prognozę “na teraz”. Są to wszelkiego rodzaju formy ostrzeżeń, które dotyczą najbliższych minut, czy godzin. Bazują zwykle na danych z radarów, detektorów wyładowań, czy obrazów satelitarnych. Podstawą do wydawania ostrzeżeń nowcastingowych są wydarzenia w pogodzie w danej chwili.
Radar meteorologiczny (dopplerowski) – mierzy częstotliwość sygnału przemieszczających się z wiatrem stref opadowych. Częstotliwość rośnie, gdy opady zbliżają się do radaru, a maleje gdy się oddalają. Można dzięki niemu oszacować np. czy dana burza jest superkomórką. Skanuje przestrzeń w promieniu 125 km wokół radaru. W Polsce każdy radar sieci POLRAD wykorzystywany przez IMGW jest jednocześnie radarem klasycznym i dopplerowskim.
Trąba wodna (ang. waterspout) – trąba powietrzna występująca nad powierzchnią wody. Powstaje w wyniku rozciągania przypowierzchniowych zawirowań powietrza przez intensywne prądy wznoszące, zwykle w początkowej fazie powstawania chmury Cumulus lub Cumulonimbus. Zjawisko bardzo lokalne i krótkotrwałe, trwa od kilku do kilkunastu minut. Środowisko powstawania waterspoutów jest odmienne i znacznie łagodniejsze od tego, w którym powstają klasyczne tornada, związane z burzami. Mimo wszystko tornado również może wystąpić nad zbiornikiem wodnym. Dzieje się to jednak rzadko i zwykle po wkroczeniu powstałego już wcześniej leja nad śródlądowy akwen. Taka sytuacja miała miejsce np. 14 lipca 2012 nad Jeziorem Kałębie w powiecie starogardzkim.
Wyładowania międzychmurowe – CC (cloud – cloud) – wyładowania atmosferyczne, które pojawiają się w chmurze i nie docierają do ziemi. Są rejestrowane przez polski system detekcji wyładowań atmosferycznych PERUN.