Chronologicznie
Najważniejsze zdarzenia pogodowe na Pomorzu w ostatnich latach.
W tym dziale znajdziecie Państwo chronologiczny zapis najważniejszych incydentów pogodowych, które wystąpiły w granicach województwa pomorskiego w XXI w. Staramy się uzupełniać naszą bazę na bieżąco, jednocześnie wzbogacając omówione już wydarzenia o kolejne informacje i materiały.
15/16 sierpnia 2023 | Nocny grad na Wybrzeżu Słowińskim
We wtorek nad ranem Polska znajdowała się pod wpływem rozległego obszaru wyżowego znad wschodniej Europy. Przez północną część kraju przetaczał się ciepły front atmosferyczny, za którym następowała adwekcja zwrotnikowej masy powietrza. Wczesnym rankiem, w okolicach Stargardu, czy Choszczna widoczna była strefa opadów i burz, która jeszcze w godzinach przedpołudniowych oddaliła się nad otwarte morze. W czasie jej przechodzenia, lokalne wyładowania były notowane w rejonie Ustki i Jeziora Łebsko.
W ciągu dnia nad całym krajem zalegało już powietrze pochodzenia zwrotnikowego. Wczesnym popołudniem, temperatury przekroczyły 30 stopni Celsjusza w przeważającej części Pomorza. Najwyższe wskazania temperatur notowano w rejonie Kociewia i Powiśla, gdzie obowiązywało ostrzeżenie drugiego stopnia przed upałami. O godzinie 14:00 UTC (16:00 CEST) stacja w Kmiecinie (powiat nowodworski) wskazała pomiar 35.0 stopnia Celsjusza.
O godzinie 16:20 CEST, na naszej stronie pojawiło się ostrzeżenie pierwszego stopnia przed możliwością wystąpienia nocnych burz, obejmujące Wybrzeże Słowińskie, Równinę Słupską oraz Wysoczyznę Damnicką. Symulacje opadów modeli o wysokiej rozdzielczości, takich jak m.in. ICON-D2, SWISS NOWCAST, SWISS HD, UM nie przewidywały wystąpienia burz w województwie pomorskim. Te miały opuścić kraj jeszcze nad Pomorzem Zachodnim, udając się nad otwarte morze.
W godzinach wieczornych, nad Wschodnimi Niemcami widoczny był pofalowany front atmosferyczny. Po jego wschodniej stronie, w rozgrzanej masie powietrza zwrotnikowego przebiegała strefa zbieżności wiatrów, w której obrębie coraz aktywniej wybuchały nowe komórki konwekcyjne.
10 sierpnia 2023 | Trąba wodna koło Smołdzińskiego Lasu
W czwartkowy poranek, 10 sierpnia 2023 niecodzienny widok mogli obserwować mieszkańcy Smołdzińskiego Lasu, w powiecie słupskim. U wybrzeży Bałtyku, niedaleko Jeziora Gardno, leżącego na terenie Słowińskiego Parku Narodowego rozwinęła się trąba wodna (ang. waterspout), niezwiązana z mezocyklonem superkomórki burzowej.
Raport: Bartek Terlikowski
7-8 sierpnia 2023 | Silne porywy wiatru na północy Polski
Opis sytuacji synoptycznej.
6 sierpnia 2023 | Burze z gradem i silnym wiatrem na Kociewiu i Powiślu.
W pasie od Mazowsza przez Ziemię Dobrzyńską, Chełmińską i Kociewie przechodzą burze superkomórkowe, generujące punktowo bardzo silne porywy wiatru oraz opady gradu do 5 cm średnicy. Pięciocentymetrowy opad gradu był notowany na trasie burzy, przechodzącej m.in. przez Nowe Miasto Lubawskie i dalej Waplewo Wielkie w powiecie sztumskim. Do godziny 22:00 straż interweniowała w województwie pomorskim 81 razy. Najwięcej razy wyjeżdżano w powiatach: tczewskim (19), kwidzyńskim (16) i sztumskim (10).
3 sierpnia 2023 | Piorun uderza w ludzi w Rozewiu, microburst w gminie Cedry Wielkie
Sytuacja synoptyczna
Nocą ze środy (02.08) na czwartek (03.08) przez Polskę przechodził okludujący się system frontów atmosferycznych, który w czwartkowy poranek znalazł się nad wschodnią i południową częścią kraju. Jest to dobrze widoczne na załączonym obrazie satelitarnym z godziny 07:00 UTC. Obecność frontu miała związen z niżem XAN, którego centrum lokowało się w czwartkowy poranek nad południową częścią Półwyspu Skandynawskiego. DALEJ DOKOŃCZYĆ PÓŹNIEJ
Szczegółowy opis sytuacji
W czwartkowe popołudnie dnia 3 sierpnia 2023, nad województwem pomorskim przechodzą liczne burze, z których część łączy się w struktury quasi-liniowe. Jeszcze przed południem chmury kłębiasto-deszczowe zaczynają silnie wypiętrzać się na Pomorzu Zachodnim. Około godziny 13:00, większa formacja konwekcyjna pojawia się w rejonie Ustki, Słupska i Miastka. Godzinę później strefa nasuwa się nad Pojezierze Kaszubskie i Wysoczyznę Żarnowiecką, co zostaje ujęte komunikatem w naszym serwisie, wydanym o godzinie 13:57.
Między godziną 14:10 a 14:20, jedna z komórek wbudowanych w quasi-liniowy układ wkracza nad Rozewie. Z racji, że jest to środek wakacji, a do południa panowała spokojna i ciepła aura, w miejscowości oraz na pobliskich plażach nie brakuje turystów. Gdy zbliża się burza, ludzie zaczynają szukać schronienia, przy czym warto zaznaczyć, że teren temu nie sprzyja. Droga z plaży do głównej drogi prowadzi przez las, jest miejscami dość długa i wymaga podejścia pod górę. Ponadto, wzdłuż ulicy Rozewskiej nie ma zbyt wielu zabudowań, a jeśli są, to w znacznej mierze pozagradzane. Schronienia łatwiej szukać dopiero w pobliskiej Jastrzębiej Górze, stąd ludziom pozostają m.in. wiaty przystankowe. Znaczna część turystów wykorzystuje pobliskie drzewa, aby schronić się przed deszczem. Dwójka turystów chroni się pod drzewem u zbiegu ulic Rozewskiej i Garnizonowej. Niestety w drzewo, pod którym stoją, uderza piorun. U jednego z nich następuje nagłe zatrzymanie krążenia, drugi doznaje poparzeń. Szczęśliwie, u osoby poszkodowanej wracają funkcje życiowe. Obie osoby zostają odwiezione do szpitala.
W kolejnych godzinach burze nie ustępują, a z zachodu kraju nacierają kolejne strefy opadowe. Około godziny 16:00, w powiecie starogardzkim rozwija się niewielka komórka burzowa, która podąża dalej w kierunku północno-wschodnim, nad obszar Żuław Wiślanych. Tuż po 16:30 rdzeń burzy przechodzi nad Kiezmarkiem (gmina Cedry Wielkie), generując tzw. microburst, czyli bardzo silne porywy wiatru na stosunkowo niewielkim obszarze. Burza łamie drzewa, gałęzie, uszkadza płot cmentarza i dach kościoła.
Aktywność burzowa zanika w godzinach wieczornych, jednak jeszcze w okolicach 18:00, w pasie od Nowego przez Kwidzyn i dalej Dzierzgoń przechodzi burza superkomórkowa, co potwierdzają dane z radaru dopplerowskiego, gdzie dostrzegalna jest słaba rotacja, wskazująca na obecność mezocyklonu. Późnym wieczorem ostatnia formacja konwekcyjna przechodzi przez Kociewie i Powiśle, a dość fotogeniczna burza zostaje w tym czasie uchwycona m.in. z gminy Pelplin.
Odnośniki
https://www.facebook.com/strazpuck/posts/669707898520488?ref=embed_post
https://www.rmf24.pl/regiony/trojmiasto/news-piorun-uderzyl-w-ludzi-w-rozewiu-sa-poszkodowani,nId,6941752#crp_state=
30 lipca 2023 | Gdańsk zalany w wyniku krótkotrwałej burzy
17/18 lutego 2023 | Gwałtowny niż "ULF" nad Pomorzem
Tekst przykładowy.
We wtorek nad ranem Polska znajdowała się pod wpływem rozległego obszaru wyżowego znad wschodniej Europy. Przez północną część kraju przetaczał się ciepły front atmosferyczny, za którym następowała adwekcja zwrotnikowej masy powietrza. Wczesnym rankiem, w okolicach Stargardu, czy Choszczna widoczna była strefa opadów i burz, która jeszcze w godzinach przedpołudniowych oddaliła się nad otwarte morze. W czasie jej przechodzenia, lokalne wyładowania były notowane w rejonie Ustki i Jeziora Łebsko.