Kronika 2021

Jesteśmy grupą pasjonatów pogody i klimatu.  Nasze działania mają charakter non-profit.

Monitorujemy zagrożenia meteorologiczne  w województwie pomorskim.

Zachęcamy do przesyłania zdjęć za pośrednictwem systemu raportów, jesli dysponujesz zdjęciami. 
Wszystkie zdjęcia są objęte prawami autorskimi, a ich kopiowanie lub rozpowszechnianie wymaga zgody autorów. Skontaktuj się z nami.  

17 września 2021

Trąby lądowe oraz zalążki trąb w powiecie tczewskim, w gminach Subkowy, Pelplin i Gniew. Za ich produkcję odpowiadał wielokomórkowy klaster chmur Cumulonimbus i Cumulus, rozciągający się w pasie od Pastwisk, przez Międzyłęż, Małe i Wielkie Walichnowy, aż po Szprudowo i Polskie Gronowo. Przynajmniej dwa leje mogły mieć kontakt z powierzchnią. W miejscowości Szprudowo przy DK91 stwierdzono bardzo lokalne szkody, wynikające z działalności wiatru. Doniesienia naszych czytelników w połączeniu z brakiem warunków do występowania zjawisk microburst tego dnia (źr. ESWD) mogą świadczyć o szkodach, będących wynikiem krótkotrwałej trąby lądowej. Tego dnia leje były dostrzegalne także z leżących za linią Wisły powiatów: sztumskiego, kwidzyńskiego i malborskiego. Po analizie kierunków, w których patrzyły osoby wykonujące zdjęcia można stwierdzić, że obserwowały one zjawiska występujące nad powiatem tczewskim. 

Noc z 14 na 15 lipca 2021

Niszcząca superkomórka burzowa w powiecie starogardzkim. Znaczące szkody w drzewostanie i infrastrukturze. Brak ofiar w ludziach. 

21 kwietnia 2021

Trąba wodna w okolicach Rewy (pucki). 

5 stycznia 2021

Wieczorne, intensywne opady śniegu. Sparaliżowana droga krajowa nr 22 w miejscowości Waćmierek, w gminie Tczew. Liczne utrudnienia drogowe, m.in. na Kociewiu, trójmiejskiej obwodnicy, czy w gdańskiej Osowej.