Dynamiczny front chłodny

W piątek nad Polską zalegać będzie bardzo rozgrzana masa powietrza zwrotnikowego, która w godzinach późnych popołudniowych i wieczornych będzie wypychana na wschód przez dynamiczny front chłodny, poprzedzony linią zbieżności wiatrów. W obrębie oddziaływania frontu ma dojść do wytworzenia się płytkiego niżu, który będzie miał kluczowy wpływ na przebieg warunków pogodowych.

Głównymi zagrożeniami generowanymi przez dzisiejsze burze będą bardzo silne, a punktowo nawet niszczące porywy wiatru oraz opady gradu o średnicy do 3-5 cm. W mniejszym stopniu miejscowe zalania i podtopienia.

Możliwy przebieg warunków

Pierwsze izolowane burze będą mogły tworzyć się już w godzinach południowych i wczesnych popołudniowych. Korzystne warunki do ich wystąpienia obejmą głównie zachodnią połowę województwa, zwłaszcza centrum i północ Kaszub. W związku z istotnie podwyższonymi parametrami konwekcyjnymi, mogą one przyjąć formę superkomórek burzowych. Głównymi zagrożeniami będą wówczas punktowo ulewne opady deszczu, grad do 3-5 cm średnicy, silny wiatr. Ryzyko pojawienia się trąby powietrznej będzie dosyć ograniczone ze względu na nieco zwiększony poziom kondensacji (minimalna wysokość tworzenia się chmur). Jego wartość zacznie maleć na wieczór.

W godzinach późno-popołudniowych spodziewamy się rozwoju zorganizowanego układu burzowego MCS. Może mieć to miejsce na terenie województwa bądź na zachód od niego. Układ będzie wędrował na północny wschód z czasem odbijając coraz bardziej na wschód i napędzając się. Rozległy układ MCS może przyjąć formę linii szkwałowej, a w skrajnej sytuacji nawet sygnaturę bow echo – taki scenariusz sugerują silny przepływ w dolnej i środkowej troposferze oraz wyraźnie podwyższone uskoki wiatrów w dolnych kilometrach.

Głównym zagrożeniem byłyby wówczas silne oraz bardzo silne porywy wiatru na dużym obszarze mogące przekraczać 100-120 km/h. Burze najprawdopodobniej pojawią się najpierw w rejonie Człuchowa, Bytowa, Słupska i będą wędrowały kolejno w rejon Kaszub, Trójmiasta, Kociewia i Powiśla. Najpewniej obejmą zasięgiem znaczną część terenu województwa pomorskiego. Potencjalny układ MCS może generować także miejscowe zalania i podtopienia. Natomiast ryzyko opadów gradu i wystąpienia trąby powietrznej będą maleć.

Bardzo prosimy potraktować to ostrzeżenie poważnie! Mamy piątek i zapewne wielu z Was ma zaplanowane jakieś aktywności. Ponadto organizowanych jest dużo imprez, trwa gdyński Open’er. Całkiem realne, że burze będą cechowały się największą aktywnością nad Kaszubami, a nieco mniejszą, lecz wciąż wysoką, na wschodzie województwa. Ze względu na spodziewaną dużą dynamikę wydajemy 2 stopień zagrożenia w całym województwie. Nie wykluczamy aktualizacji ostrzeżenia w godzinach popołudniowych.

Pamiętajcie, że to wciąż ostrzeżenie przed potencjalnie groźnymi warunkami. Dopiero obrazy radarowe dadzą nam realny wgląd w nadchodzące zagrożenie.

Categories: Ostrzeżenia